خبرهای ویژه

» سایر شهرها » هیچ دستگاهی به اندازه شهرداری با حقوق شهروندی ارتباط ندارد

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۲/۱۲ - ۸:۲۷

 کد خبر: 12731

استاندار اصفهان در اجلاس شهرداران كلان شهرهای كشور:

هیچ دستگاهی به اندازه شهرداری با حقوق شهروندی ارتباط ندارد

استاندار اصفهان گفت: هیچ دستگاهی به اندازه شهرداری تا این حد با مسئله حقوق شهروندی ارتباط ندارد.

به گزارش شهردار نت (پایگاه خبری تحلیلی شهرداری) و به نقل از خبرنگار شهرنوشت ، محسن مهر علیزاده طی سخنانی در نود و پنجمین نشست شهرداران کلانشهرها کشور عنوان کرد : یکی از نقاط بارز در ایجاد ارتباط شهروندان با شهر ، شهرداری ها هستند چراکه راحتی شهروندان در تردد ، زیبایی اماکن ، آرامش حاکم در شهر و ابعاد مختلف روانی ، فیزیکی در جامعه همه به نحوی در شهرهای مختلف به ویژه کلانشهرها مورد توجه است. از این رو می توان عنوان کرد ، هیچ دستگاهی به اندازه شهرداری تا این حد با مسئله حقوق شهروندی ارتباط ندارد.
وی در ادامه گفت : امروز در دنیا حکمرانی خوب به عنوان یکی از تئوری های خوب مدیریت جوامع مطرح شده است ، اولین ویژگی حکمرانی خوب نیز جلب حداکثری مشارکت مردم در ابعاد مختلف زندگی شهروندی، مسایل اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است.
استاندار اصفهان تاکید کرد : مشارکت جدی مردم در امور مختلف همانند به کار گرفتن نقطه نظرات مردم در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها و مداخله آنها در اجرا به میزان زیادی مسایل را به راحتی حل کرده و هم رضایت مردم را جلب می کند که به رعایت حقوق شهروندی کمک می کند.
وی گفت : در بسیاری از شهرهای کوچک شاهد هستیم دور بودن از بخش خصوصی و بستن درب شهرداری روی بخش خصوصی یکی از آفت ها به شمار می رود ؛ مطمئنا با وضعیت بودجه دولت و بودجه تصویب شده در سال آینده ، در صورتی که دولت کمک های خود را انجام ندهد این بی تعهدی دولت نیست ، بلکه مواجه با شرایط سخت اقتصادی در دولت است.
مهرعلیزاده تاکید کرد : به جای اینکه مصر باشیم که دولت باید چه مبالغی را پرداخت می کرده است ، می توانیم از عموم جامعه استفاده کنیم اما نه فقط به صورت دریافت عوارض چراکه وقتی به شهرداری ها می گوییم به منابع داخلی اتکا داشته باشید ، بلافاصله به سمت عوارض می روند.
استاندار اصفهان به زمینه های مناسب موجود در زمینه های گردشگری اشاره و تصریح کرد : ضروری است یکسری قوانین نیز اصلاح شود تا درآمد حاصل از بازدید گردشگران خارجی از اماکن تاریخی را افزایش داده و از این محل در شهر استفاده شود.
وی با تاکید بر جلب بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در زمینه های مختلف از ترافیک یاد کرد و گفت : هر کیلومتر ساحت مترو ۲۲۰ تا ۲۳۰ میلیاردتومان هزینه دارد ، سال گذشته در اصفهان سه تا چهار برابر این هزینه را برای مترو گذاشته بودند که به میزان ۴ کیلومتر ساخت مترو می شود؛ اگر دولت نیز به همین میزان به این مبلغ اضافه کند ، به این معنی است که سالانه امکان ساخت ۸ کیلومتر مترو در اصفهان وجود دارد ؛ با این روند ساخت مترو اصفهان بیشتر از ۱۵ سال طول می کشد.
مهرعلیزاده عنوان کرد : در کلانشهرها در هر کجا دست می گذاریم بدهی انبوه و چند برابری بودجه سالانه وجود دارد و این میراثی است که به مدیران شهری جدید رسیده است. در شهر تهران این بدهی ها نزدیک به سه سال و نیم تا چهار سال بودجه سالانه شهرداری تهران برآورد می شود.
استاندار اصفهان تاکید کرد : در تهران طی سه تا چهار سال باید نزدیک به ۸۰ کیلومتر مترو داشته باشیم که این حجم از مترو به میزان چندین سال بودجه شهرداری تهران است؛ در مقابل اگر این اقدام صورت نگیرد نیز ترافیک قفل خواهد شد.
وی در ادامه سخنان خود پیشنهاد کردن سند آسیب شناسی کلانشهرها در بخش فرهنگی و اجتماعی تهیه شود تا در خصوص ارتقای گردشگری شهری در حوزه های مختلف سلامت، فرهنگی، مذهبی و تاریخی و ترویج میراث فرهنگی و معنوی شهرها گام برداشته شود.
استاندار اصفهان در پایان عنوان کرد: حفظ و احیای تنوع محیط زیست و حکمرانی خوب محیط زیست از جمله مواردی است که باید مورد توجه شهرداری ها قرار گیرد؛ در کنار آن برنامه ریزی برای جلب مشارکت مردم و بخش خصوصی در سرمایه گذاری از جمله موارد ضروری به شمار می رود.

 

اخرین اخبار شهردار تهران و اخبار شهرداری سایر شهرها را در پایگاه خبری شهردارنت دنبال کنید.


برچسب ها : , , , , , , ,
دسته بندی : سایر شهرها , مدیریت شهری
ارسال دیدگاه