خبرهای ویژه

» شهرداری تهران » مکاتبه شهردار تهران با رئیس‌جمهوری

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۲/۲۲ - ۶:۴۳

 کد خبر: 12921

مکاتبه شهردار تهران با رئیس‌جمهوری

مدیر دبیرخانه مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران از نامه شهردار تهران به رئیس‌جمهور درخصوص ارائة پیشنهادات اصلاحی در لایحه درآمدهای پایدار شهرداری‌ها خبر داد .

به گزارش شهردار نت ( پایگاه خبری تحلیلی شهرداری ) و به نقل از روابط عمومی دبیرخانه ، مهندس کمال مرادی در این مورد اظهار داشت : لایحه «درآمدهای پایدار شهرداری ها» بعد از ۳۴ سال ، در کمیسیون های مربوطه دولت و همچنین رفت و برگشت بین وزارت خانه های امور اقتصاد و دارائی و کشور بررسی و تدوین و سرانجام آماده ارائه به مجلس شورای اسلامی شده است.
وی در ادامه خاطرنشان کرد : با این حال این لایحه از ایراداتی رنج می برد که رفع نشدن آنها شهرداری ها را برای برخورداری از درآمد پایدار و ارائه خدمات شهری مطلوب با مشکلاتی مواجه می کند. بدین منظور دکتر نجفی شهردار تهران و دبیرکل مجمع شهرداران کلانشهرها در نامه ای به رئیس جمهوری ضمن تشریح ایرادات این لایحه پیشنهاداتی را جهت رفع آنها ارائه داده اند.
مرادی تصریح کرد : اهم ایرادهای وارده به لایحه مصوب کمیسیون در نامه نجفی ، در ۶ بند تشریح شده است که همگی آنها به حذف یا کاهش درآمدهای پایدار شهرداری از محل عوارض و یا درآمدهای دیگر دولتی معطوف است.
مرادی همچنین در ادامه تغییر « نرخ عوارض سالیانه خودرو از سه در هزار به یک و نیم»و «سهم شهرداری ها از مالیات مستقیم از ۳درصد به یک درصد» را نیز از موارد کاهش یافته در لایحه مذکور خواند و خاطرنشان کرد : دکتر نجفی به منظور انتقال نظرات مدیریت شهری بخصوص از جایگاه شهردار تهران و دبیرکل مجمع شهرداران کلانشهرها در نامه خود به رئیس جمهوری در ۶ بند نیز پیشنهاداتی را ارائه داده است.

مدیر دبیرخانه شهرداران کلان شهرهای ایران در توضیح بیشتر این ایرادها یادآور شد : برای مثال درآمدهای «نسبت ۲۰ درصدی سهم کلانشهرها از ارزش گمرکی کالاهای وارداتی»،«یک درصد عوارض نقل و انتقال خودرو»،«۸درصد درآمد حاصل از حق ثبت اسناد»،«یک درصد درآمد پیمانکاران پروژه های عمرانی شهری»،« عوارض کالا و خدمات قانون مالیات بر ارزش افزوده» و «امکان استفاده از منابع حاصل از صرفه جویی مصرف سوخت برای توسعه حمل و نقل ریلی» همگی در لایحه «درآمدهای پایدار شهری» حذف شده و در نامه دکتر نجفی به رئیس جمهوری محل ایراد قرار گرفته اند.

 

اخرین اخبار شهرداری تهران و اخبار شهرداری سایر شهرها را درپایگاه خبری شهردارنت دنبال کنید.


برچسب ها : , , , , , , , ,
دسته بندی : شهرداری تهران , مدیریت شهری
ارسال دیدگاه