خبرهای ویژه

» املاک و مستغلات » تهران در آستانه تحول عمرانی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۲/۲۰ - ۱۲:۰۷

 کد خبر: 12880

اقدامات و رویکردهای معاونت فنی و عمرانی شهرداری

تهران در آستانه تحول عمرانی

شهرداری تهران در هر برهه ای وارث عملکرد مدیران پیشین آن است. انعکاس این گزاره همیشه صادق را در حوزه فنی و عمرانی می توان با وضوح بیشتری رصد کرد. در این گزارش کوتاه به زبان ساده از تحویل و تحول در معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران می گوییم.

به گزارش شهردارنت ( پایگاه خبری تحلیلی شهرداری ) و به نقل از خبرنگار شهرنوشت ، معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران در ابتدای مدیریت محمدعلی نجفی با مجموعه ای از چالش ها مواجه بود که دست و پنجه نرم کردن با آنها معنایی جز ورود به یک دنیا پر از بدهی و پروژه های نیمه کاره نداشت.
در دوره پیشین مدیریت شهری ، به مدت دوازده سال قراردادهای عمرانی به اشکال و انحاء خاص و پرخطر منعقد می شد. این قراردادهای وعده محور، نتیجه ای جز تولد کلاف هایی در هم پیچیده نداشتند. کلاف هایی که حالا بعد از گذشت چند سال نمی گذارد پایتخت از «عمران»، خاطره های شیرینی داشته باشد.
کارفرمای دولتی در حالت استاندارد به دو شکل عمده با پیمانکاران قرارداد می بندد. این دو شکل، شامل کار در ازای پول و کار در ازای فرصت پول سازی می شود. کار در ازای پول رایج ترین نوع قرارداد است که طی آن پیمانکار با دریافت مبلغی خاص، پروژه را انجام می دهد و کار در ازای فرصت پول سازی به این معنی است که کارفرمای دولتی به پیمانکار اجازه می دهد از پروژه بهره برداری شده به مثابه یک فرصت برای درآمدزایی استفاده کند.
در شکل متأخر است که در نتیجه آن صحبت از بر پا کردن عوارضی بر سر بزرگراه ها می شود. این عوارضی ها نقش دکه های درآمدزایی را برای پیمانکار خصوصی بازی می کنند تا کارفرمای دولتی (در این گزارش به معنای شهرداری) درگیر تعهدات نجومی نشود و بتواند همیشه از طرف مردم پیمانکار خصوصی را به پای میز پاسخ گویی و قضاوت بکشاند.
در همین راستا، پیروز حناچی معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران ، اکثر قراردادهای منعقده شده در دوره مدیریت پیشین را به موجزترین و مفهوم ترین شکل توصیف می کند و می گوید: در دوره پیشین برای عقد قرارداد با پیمانکاران از روش «احاله به آینده» استفاده می شد.
حناچی می گوید: ما در شهرداری با محدودیت شدید منابع مالی مواجه ایم. حقیقت این است که شهرداری تهران همیشه با این محدودیت مواجه بوده و در دوره پیشین فقط این محدودیت در نظر گرفته نمی شد. نتیجه این بود که با روش هایی مثل استقراض و در اختیار گذاشتن املاک در ازای فعالیت عمرانی، به نوعی تعهدات به آینده احاله می شد. این روش ها شهرداری را درگیر تعهداتی کرد که هنوز و حالا حالاها باید بهایشان را بپردازد.
شهرداری تهران در دوره پیشین برای رسیدن به آرزوهایی که بسیاری آن ها را سیاسی می خوانند، چک هایی کشید که جز از جیب آینده شهر و مردم شهر قابل پاس کردن نیست. در ازای هزینه عمرانی برخی پروژه های بسیار سنگین املاکی با قیمت گذاری های نجومی داده شد. آن قیمت گذاری های نجومی و تعهداتی دیگر که شهرداری به هیچ وجه نمی توانست در لحظه پاسخگوی آن ها باشد ، چرخه باطلی از بدهی و بدهی و بدهی ساخت.
بسیاری از پروژه هایی که در ازای ساختشان تعهدات ناسالم شکل گرفت، حتی از توجیه کارشناسی کافی برخوردار نیست. به عنوان مثال، سعید سادات نیا مدیر سابق جامعه معماران ایران درباره اتوبان طبقاتی صدر گفته است : همه کارشناسان متفق‌القول از نظر تکنیکی پل صدر را فوق‌العاده می دانند اما از منظر کاربری شهری و ترافیکی آن را بسیار مشکل ساز می خوانند ، چرا که تنها ترافیک را از نقطه آ به نقطه ب دایورت می کند.
این فقدان بهینگی ترافیکی و محیط زیستی تنها درباره پل صدر اتفاق نیافتاد و پروژه های دیگری نیز مبتلا به آن هستند. بسیاری از این پروژه ها به بهره برداری رسیده اند و برای تصحیح شان دیگر هیچ فرصتی نخواهد بود و البته چند مورد نیز، آن قدر پیشرفت فیزیکی نداشتند که آب از سر گذشته باشد.

احسان نوش آبادی مدیرعامل سازمان مهندسی و عمران شهر تهران فهرست کوتاهی از پروژه هایی را که پیشرفت فیزیکی کمی داشتند و به همین خاطر می توانند با معیارها و ملاک های جدید مورد بازبینی قرار گیرند : پل اتصالی دریاچه شهدای خلیج فارس به پارک جنگلی چیتگر، احداث تقاطع های بزرگراه شهید باقری با خیابان های گلبرگ و فرجام و رسالت و زیرگذر خیابان آزادی و استادمعین.
کمی بالاتر درباره قراردادی گفتیم که طی آن به پیمانکار خصوصی فرصت پول سازی داده می شود. یکی از اشکال این نوع قرارداد که بی او تی (BOT) نام دارد؛
قرار است در صورت امکان بزرگراه شهید شوشتری و پارکینگ طبقاتی نیایش واقع در جنب پردیس سینمایی ملت نیز از این طریق پیش بروند. رسیدن به این نتیجه گیری نیازمند مطالعات و محاسباتی است که پبروز حناچی نیز ، نوید پیگیری آن ها را با بالاترین سطح دقت داده بود.
حالا اما معاونت فنی و عمرانی ماموریت دیگری را برای خود در نظر گرفته است. حناچی در این باره گفته است : به این دلیل که شهروندان به طور مستمر با پروزه های عمرانی داخل شهر مواجهه دارند و به قولی با تمام وجود با آن ها زندگی می کنند، تصمیم داریم طوری در مسیر عمران تهران قدم برداریم که از پایتخت شهری زیبا و کاربردی در ذهن شهروندان به تصویر کشیده شود. هر چند هم چنان باید امیدوار بود که با پس از اتماو یا اصلاح پروژه های معطل مانده شهری ، وضعیت تهران به شکل محسوسی تغییر کند.

پروژه هایی که بنا بر اعلام سازمان مهندسی و عمران شهر تهران شامل پروژه هایی است که در حال حاضر توسط این سازمان پیگیری می شود و اهم موارد عمرانی پایتخت را می توان در این فهرست یافت:
احداث تقاطع روی بزرگراه امام رضا (ع)، تقاطع بزرگراه امام رضا (ع) و شهید رستگار با ۸۰درصد پیشرفت فیزیکی
تقاطع بزرگراه شهید خرازی – شهید باقری، افتتاح شده، ۳درصد باقیمانده از تمهیدات تکمیلی
دوربرگردان در ضلع شمال خیابان آزادی و بزرگراه یادگار امام معروف به دوربرگردان جنوب یادگار امام با ۶۵درصد پیشرفت فیزیکی
تقاطع بزرگراه شهید حکیم با دهکده المپیک در ادامه بزرگراه شهید حکیم (شهید همدانی) / عملیات تقاطع های مرواریدشهر روی بزرگراه حکیم با
احداث تقاطع سرای باقرشهر در ضلع شمال شرقی بهشت زهرا با بیش از ۷۰درصد پیشرفت فیزیکی
احداث تقاطع سه طرفه بزرگراه های امام علی، شهید صیاد و ارتش با ۸۰درصد پیشرفت فیزیکی
تونل و زیرگذر آرش – اسفندیار و نیایش با ۸۷درصد پیشرفت فیزیکی و به پایان رسیدن عملیات سازه ای
پروژه آب بندی تونل توحید با ۹۷درصد پیشرفت
تقاطع غیرهمسطح شهرآفتاب در مجموعه دسترسی های شهرآفتاب با بیش از ۶۷درصد پیشرفت فیزیکی
پروژه ۷۶متری سعیدآباد در منطقه۱۸ و بزرگراه شهید بروجردی با بیش از ۴۰درصد پیشرفت فیزیکی
تقاطع غیرهمسطح چمران جلال آل احمد معروف به پل گیشا با ۴۰درصد پیشرفت فیزیکی
بزرگراه دولت آباد (شهید رستگار) و تقاطع هایش با ۷۵درصد پیشرفت فیزیکی


برچسب ها : , , , , , , ,
دسته بندی : املاک و مستغلات , شهرداری تهران
دیدگاه کاربران کل نظرات :1
  • حشمت

    تاریخ : ۲۱ - اسفند - ۱۳۹۶

    سلام.بزرگراه شهید حکیم واقعا ضروری بود


    پاسخ

ارسال دیدگاه