خبرهای ویژه

» سازمان زیباسازی » تقدیر رئیس جمهوری از اقدامات شهرداری تهران در توسعه کمربند سبز پایتخت

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۲/۱۵ - ۸:۰۸

 کد خبر: 12808

تقدیر رئیس جمهوری از اقدامات شهرداری تهران در توسعه کمربند سبز پایتخت

رئیس جمهوری در مراسم روز درختکاری از اقدامات شهرداری تهران در جنگل کاری 1200 هکتار از اراضی اطراف تهران تقدیر کرد.

به گزارش شهردارنت ( پایگاه خبری تحلیلی شهرداری ) و به نقل از خبرنگار شهرنوشت ، حسن روحانی ، رئیس جمهوری صبح امروز طی سخنانی در مراسم افتتاح و بهره برداری از پروژه ۱۲۰۰ هکتاری کمربند سبز پیرامون شهر تهران که با حضور شهردار تهران ،  وزیر جهاد کشاورزی و جمعی از مسئولان کشوری در محل اراضی گردنه قوچک برگزار شد ، تصریح کرد : امیدواریم مردم از همه توان و امکان خود در این مهم برای تنفس طبیعت و سلامت جامعه استفاده کنند.
وی تاکید کرد : برای سلامت جامعه و نشاط مردم نیازمند محیط زیست سالم هستیم ؛ در یک بخش بزرگ از این مسئله نیز موضوع نهالکاری ، درختکاری ، حفظ و توسعه جنگل ها و منابع طبیعی است.
روحانی با اشاره به تخریب و از دست رفتن میلیون ها هکتار جنگل در طول سال های گذشته ، تاکید کرد : در زمینه تخریب و از دست رفتن میلیون ها هکتار جنگل در طول سال های گذشته ، سودجویان و متصرفان و یا بی احتیاطی ها جزو عواملی بوده است که ما کمتر از این نعمت بزرگ خدادادی استفاده کنیم. در نتیجه هم اکنون سرانه مردم ایران نسبت به جمعیت و سطح مرتع کمتر از متوسط جهانی بوده و این بدان معنی است که در این زمینه باید تلاش بیشتری انجام دهیم.
رئیس جمهوری در ادامه از خدمات همه ارگان ها شامل شهرداری ها و به ویژه شهرداری تهران ، وزارت جهاد کشاورزی تشکر کرد و گفت : تلاش شهرداری تهران بر این بوده است تا کمربند سبز در اطراف تهران ایجاد شود که این موضوع برای محیط زیست تهران بسیار اهمیت دارد چرا که از توسعه بی رویه شهر تهران جلوگیری شده و بر زیبایی شهر نیز می افزاید.
وی تاکید کرد: شهرداری امسال موفق شده است که هزار و ۲۰۰ هکتار را در پوشش جنگل کاری قرار دهد و امروز نیز آغاز بهره برداری از هزار و ۲۰۰ هکتار در سال ۹۶ است ؛ همچنین امیدواریم سال ۹۷ سطح بالاتری از اراضی را تحت کشت درختان قرار دهند.
روحانی در ادامه از همه عوامل مربوطه در شهرداری تهران و سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران در به ثمر رسیدن این اقدام تشکر و ابراز امیدواری کرد تا در سطح کشور نیز جنگل ها ، درختان و مراتع را حفاظت کرده و مسایلی که در سال های گذشته به وجود آمده را جبران کنیم.
وی گفت : امروز با بیابان زایی به عنوان یک خطر مواجه هستیم که جامعه ما را تخریب می کند ؛ همچنین تخریب جنگل ها نیز یکی از خطرات است که امیدواریم در این راستا وزارت جهاد کشاورزی کشاورزان را در زمینه زراعت چوب تشویق کند. چرا که هم می تواتد در امد خوبی داشته باشد و هم بخشی از مشکلات ما را جبران می کند.
رئیس جمهوری تاکید کرد : برای مسئله ریزگردها در بسیاری از موارد می توانیم از طریق نهال کاری ها در آینده اقدامات خوبی انجام دهیم.
روحانی از ضمن دعوت از همه اقشار مردم و سمن ها به ویژه سمن های محیط زیستی برای فعالیت در زمینه درختکاری تصریح کرد : باید از هر راهی که پیدا می شود ، مردم را به درختکاری تشویق کنیم ؛ در این زمینه می توانیم بخش بزرگی را به نام یک سمن ، نهاد و ختی دانشگاه ، دبیرستان ، طایفه ، شهر و استان داشته باشیم تا خود آنها وارد شوند. بنابر این باید از هر راهی می توانیم مردم را تشویق کنیم تا در این امر بسیار مهم که برای سلامت و حیات جامعه ما بسیار ضروری است، وارد عمل شوند.
وی خاطر نشان کرد : امیدواریم همه مردم در این زمینه مساعدت کنند چرا که این کار بدون مشارکت عموم مردم امکان پذیر نیست و حتما مردم غیور ایران این کار را انجام می دهند.
رئیس جمهوری در پایان از مردم درخواست کرد که در ایام عید نوروز و در جریان سفرها، گردشگری و طبیعت گردی خود از محیط زیست به خوبی حفاظت و مراقبت کنند.

مدیر عامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران عنوان کرد : هم اکنون هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی شناسایی شده که با کمک سازمان جنگل ها و مراتع و وزیر جهان کشاورزی ، اراضی ملی در اختیار ما گذاشته شده است.
به گفته مختاری در جریان جنگلکاری اطراف تهران از گونه های مقاوم به کم آبی و درختان پهن برگ و بومی تهران استفاده شده و از روش آبیاری قطره ای استفاده می شود. همچنین برای آبیاری بوستان ها نیز علاوه بر تامین بیش از ۴۰۰ مخزن به منظور بهره برداری از نزولات آسمانی در مواقع بحرانی، از پساب فاضلاب نیز برای آبیاری استفاده می شود.
شهردار تهران نیز در این مراسم تاکید کرد که در ایام پیش رو ۲۰۰ هزار اصله درخت در منازل شهروندان تهرانی کاشته خواهد شد و علاوه بر این درختکاری مسیر فرودگاه امام خمینی (ره) نیز دنبال خواهد شد.

اخرین اخبار شهرداری تهران و اخبار شهرداری سایر شهرها را در پایگاه خبری شهردار نت دنبال کنید.


برچسب ها : , , , , , ,
دسته بندی : سازمان زیباسازی , شهرداری تهران , شورای شهر , فرهنگی هنری , مدیریت شهری
ارسال دیدگاه