خبرهای ویژه

» شهرداری تهران » برخی خبر دروغ می سازند و به خبری که خودشان ساخته اند حمله می کنند

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۲/۲۷ - ۶:۰۳

 کد خبر: 12971

شهردار تهران

برخی خبر دروغ می سازند و به خبری که خودشان ساخته اند حمله می کنند

شهردار تهران وجود اخلاق و انصاف را مهم ترین ویژگی در کار حراست توصیف کرد و گفت: یکی از شعارهایی که برای تهران دنبال می کردیم و ان شاالله دنبال خواهد شد، مسأله اخلاق شهروندی است.

به گزارش شهردارنت ( پایگاه خبری تحلیلی شهرداری ) و به نقل از شهرنوشت ، محمدعلی نجفی طی سخنانی در همایش حراست کل شهرداری تهران که در محل باغ موزه دفاع مقدس تهران برگزار شد ، حراست را یک کار بسیار مهم ، ارزشمند و لازم در دستگاه های مختلف کشور دانست و گفت : در طول این ۴۰ سال که مسئولیت های مختلفی داشته ام ، همیشه حامی و مدافع کار حراست بوده ام.
وی افزود : در شهرداری تهران با وجود اینکه حراست به آن معنی که در دستگاه های دیگر وجود دارد، وجود نداشت اما تعمد و اصرار داشتم که یکی از دوستان باسابقه ، خوشنام و باتجربه را برای این مسئولیت بیاورم و خوشبختانه آقای قالیباف برای حراست شهرداری تهران معرفی و انتخاب شدند و در این شش ماه نیز از کار حراست راضی هستم.
نجفی عنوان کرد : برآورد و پیش بینی بدون داشتن قدرت تحلیل غیر ممکن است و برای داشتن قدرت تحلیل نیز باید علم آن وجود داشته باشد ؛ نه تنها علم حراستی ، امنیتی و اطلاعاتی بلکه مسئولان حراست در خیلی از زمینه های دیگر نیز باید متناسب با کار آن دستگاه از علم کافی برخوردار باشند و از این رو ، ضروری است تخصص اطلاعاتی و امنیتی و همچنین تخصص دستگاهی در حدّ ممکن وجود داشته باشد.

محمدعلی نجفی یادآور شد : حراست در همه دستگاه ها مهم است و به خصوص در دستگاهی همچون شهرداری تهران که در معرض آسیب و فساد بیشتری قرار دارد، این اهمیت دوچندان می شود ؛ به ویژه در شهرداری تهران که امروز شعار مبارزه با فساد و شفاف سازی را که اعتقاد قلبی من است، در آن مطرح کردیم و از این جهت کار حراست اهمیت بیشتری پیدا می کند.

وی تصریح کرد : بی درایتی مسئولان حراست می تواند هم برای دستگاه ها و هم برای افرادی که ممکن است حقشان پایمال شده و به آنها ظلم شود، فاجعه بیافریند.
شهردار تهران گفت : یکی از شعارهایی که برای تهران دنبال می کردیم و ان شالله دنبال خواهد شد ، مسأله اخلاق شهروندی است ، چرا که با گذشت ۴۰ سال از عمر انقلاب اسلامی از نظر ظاهر به یک معنا به بلوغ انقلاب رسیده ایم اما از نظر اخلاقی متأسفانه بالغ نشده ایم و در مسائل مختلف اخلاقی، یکی از موارد هم همین اخلاق شهروندی است.
وی خاطرنشان کرد : ما خیلی آدم های خوبی هستیم اما ببینید ارتباط ما درباره مسائل شهروندی چطور است؟ وقتی همسایه ما به مشکل برمی خورد و یا شاید به هر علتی ، مجبور می شود چهار عدد میخ به دیوارش بکوبد، چنان برآشفته می شویم که همه اصول اخلاقی و انصاف را زیر پا می گذاریم.
نجفی افزود : ما تحت تأثیر سجایای اخلاقی همه بزرگان انقلاب اسلامی ، از حضرت امام (ره) تا شهیدان چمران ، رجایی ، باهنر ، بهشتی ، مطهری ، شهدای جنگ تحمیلی و شهدای بعد از دفاع مقدس ، قرار داریم و کمابیش با آنها ارتباط داشته ایم اما همه این افراد، خاک پای هیچ یک از پیامبران خداوند نمی شوند و همه پیامبران الهی نیز خاک پای پیامبر مکرم اسلام (ص) نمی شوند.
شهردار تهران تأکید کرد : یک هستی است و حضرت رسول اکرم (ص) که خداوند به همین شخصیت که همه هستی در مقابل او هیچ هستند ، می فرماید «و لو کنت فظا غلیظ القلب لا نفضوا من حولک» یعنی پیام او ، پیام خداوند است و پیام خداوند نیز اثرگذار است ولی خداوند می فرماید اگر آدم خشن و غلیظ القبلی باشی ، از دور تو پراکنده می شوند.

شهردار تهران خطاب به مسئولان حراست شهرداری تهران تأکید کرد : حراست در کنار همه مسئولیت ها و رسالت های خود ، باید زبان لیّن داشته باشد و انصاف و اخلاق را در گزارش ها، برنامه ها و سیاست های خود مدّ نظر قرار دهد.
نجفی با تاکید بر اینکه «حراست ها نباید در گیر و دار مسائل سیاسی بیفتند» ابراز کرد : من از صمیم قلب این شعار را مطرح کردم که «شهرداری تهران باید از مسائل سیاسی فارغ شود» من از قبل از انقلاب اسلامی که با شهید چمران بودم ، به دستور ایشان آمدم و این در حالی است که اگر یک ماه دیگر می ماندم ، باید از دکترایم در یکی از بهترین دانشگاه های دنیا دفاع می کردم اما وقتی شهید چمران گفت بیا، من آمدم.
شهردار تهران تأکید کرد : از آن روز تا امروز نیز آدم سیاسی بودم و در گروه های مختلف ، مواضع سیاسی داشتم اما روزی که وارد شهرداری تهران شدم، گفتم من کسوت سیاسی را از تن به در می کنم و می خواهم به عنوان خدمتگذار مردم خدمت کنم و از شما هم همین انتظار می رود، همچنانکه تا کنون بر اساس آنچه که در حراست ها دیدم، گرایش سیاسی به آن معنی مشاهده نکردم اما همه باید تلاش کنیم تا گزارش ها و برنامه های حراست تحت تأثیر مسائل سیاسی قرار نگیرد.
وی با بیان اینکه «حراست باید مشاور امین مدیران ما باشد و صیانت از مدیران را جزو وظایف خود قرار دهد» اظهار کرد: ممکن است مدیری خدای ناکرده دچار انحراف شود که در این شرایط شما گزارش داده و پیگیری می کنید و مراجعی هم هستند که رسیدگی می کنند اما این ایده مهم است که شما مأمور صیانت از مدیران هستید و نباید بگذارید که آنها نه تنها انحراف پیدا کنند، بلکه تصمیم نادرست نیز بگیرند؛ بنا بر این با مشورت حراست می شود جلوی خیلی از مسائل را گرفت و برآورد و پیش بینی حراست می تواند در تصمیم گیری مدیران مؤثر باشد.

شهردار تهران بر ضرورت دقت بر روی اخبار جمع آوری شده توسط حراست تأکید کرد و گفت: یکی از آفات انقلاب ما همین خبرگیری ها است، همچنانکه در هر جا و در هر جمعی، قبل از آنکه احوال یکدیگر را بپرسیم، می گوییم چه خبر؟ و عده ای از افراد حتی اگر خبر محرمانه ای هم نداشته باشند، یک چیزی می سازند؛ اگر از جایی رد شده اند و یک چیزی به گوششان خورده، آن را طوری نقل می کنند که گویی در کانون آن موضوع قرار داشته اند و این موضوع بدی است و واقعاً یکی از آفات انقلاب ما به شمار می رود.
وی به وجود تب خبر گرفتن و افشای خبرهای دروغین اشاره و آن را یکی از آفات اخلاقی کشور دانست که در طول ۴۰ سال نه تنها حل نشده، بلکه روز به روز بدتر نیز شده است.
نجفی دقت در اخبار دریافتی توسط حراست ها و توجه به پشت پرده اخبار را مورد تأکید قرار داد و گفت : البته در این میان ، رسانه ها و مخالفان جای خود را دارند ؛ به عنوان نمونه یک اتفاقی که در شهرداری تهران نیفتاده یا اصلاً قرار نیست رخ دهد را اول به عنوان خبر اعلام می کنند و می گویند که آقا یا خانم فلانی قرار است به عنوان مدیر فلان قسمت منصوب شود ؛ بعد شروع می کنند به خبری که خودشان ساخته اند ، حمله می کنند که این فرد دارای این سابقه است و در زمان گذشته این کارها را انجام داده است و این در حالی است که اصل خبر دروغ بوده و بر اساس آن چیزی که خودشان ساخته اند ، صحبت می کنند.

نجفی عنوان کرد : اخیراً یکی از اعضای شورای شهر گفته وقتی نجفی به لهستان رفت ، یک قراردادی برای خرید اتوبوس با یک شرکتی انعقاد کرده که اصلاً آن شرکت وجود خارجی ندارد! بعد هم مخالفان به مسخره گفتند خالی بندی شهردار بوده و موافقان هم گفتند چنین چیزی شنیده شده است و این در حالی است که اصلاً در آنجا قراردادی نداشتیم ؛ ما گزارشی که بعد از سفر دادیم، گفتیم به دلیل اینکه سیستم حمل و نقل عمومی ورشو بسیار جالب و پیشرفته است ، ما درباره همکاری در زمینه حمل و نقل عمومی صحبت هایی کردیم اما نه قراردادی بستیم و نه اتوبوسی خریدیم.

شهردار تهران ادامه داد : چند وقت پیش من یک روز مریض بودم و باید از صبح تا شب در خانه می ماندم و عصر آن روز برای نمونه برداری بروم و بالاجبار در خانه ماندم تا عصر به دکتر بروم؛ چند روز بعد یکی از دوستان ارزشی من را دید و گفت: اینکه می گویند شهرداری را ول کردید واقعا درست است و فلان روز از صبح تا عصر کجا بودید؟ گفتم: اولاً تو از کجا می دانی و ثانیاً اگر واقعاً شنود داشتی و تعقیب و مراقبت می کردی، باید می فهمیدی عصر کجا رفتم!

وی افزود: در ورشو بیش از ۷۰ درصد حمل و نقل شهری به واسطه حمل و نقل عمومی صورت می گیرد که این عدد به جز تاکسی است و با محاسبه تاکسی ها ، سهم حمل و نقل عمومی به بیش از ۹۰ درصد می رسد و این در حالی است که در حال حاضر در تهران ، سهم حمل و نقل عمومی از سفرهای درون شهری ۲۰ درصد است که با احتساب تاکسی ها، این رقم به ۴۰ درصد می رسد.

شهردار تهران خطاب به مسئولان حراست تأکید کرد : زمانی که با خبری برخورد می کنید، مقداری پشت پرده آن را هم ببنیید و اطلاعات خود را تقویت کنید و همچنین در کنار خبر به تحلیل های جنبی و حاشیه ای هم توجه کنید که چه بسا خیلی از این خبرها دروغ باشد.
وی افزود : همچنانکه درباره حضرت رسول (ص) نیز مطالبی را به دروغ عنوان می کردند و ممکن بود بعضی از مسلمانان نیز این مطالب را درباره حضرت و یا همسران ایشان بیان کنند تا جایی که در قرآن هم صراحت دارد ؛ درباره حراست هم چه بسا آنچه به شما می رسد ، ممکن است صحت نداشته باشد اما خدای ناکرده گزارش های شما باعث نشود عده ای در تصمیم گیری اشتباه کنند و در قضاوت نسبت به دیگران دچار خطا شوند.
شهردار تهران در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم خداوند به ما توفیق بدهد تا مسئولیت های خود را به نحو احسن انجام داده و تا آخر عمر پایبند انقلاب اسلامی باقی بمانیم.
قبل از سخنان شهردار تهران، رییس سازمان حراست کل کشور با تأکید بر اهمیت و حساسیت کار حراست در مدیریت مخاطراتی که در مقطع زمانی فعلی با آنها مواجه هستیم ، خاطرنشان کرد: حراست در سازمان ها از جایگاه ویژه ای برخوردارند و در این میان، نقش حراست در مجموعه بزرگ و مهمی همچون شهرداری تهران از اهمیت مضاعف برخوردار است.

اخرین اخبار شهرداری تهران و اخبار شهرداری سایر شهرها را درپایگاه خبری شهردار نت دنبال کنید.


برچسب ها : , , , , , , ,
دسته بندی : شهرداری تهران , مدیریت شهری
ارسال دیدگاه