خبرهای ویژه

» شهرداری تهران » آیت الله هاشمی تا آخرین لحظه ستون مستحکم نظام بودند و کمر خم نکردند

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۲/۲۲ - ۶:۰۱

 کد خبر: 12915

شهردار تهران

آیت الله هاشمی تا آخرین لحظه ستون مستحکم نظام بودند و کمر خم نکردند

شهردار تهران گفت : چه در دوران موفقیت ها و چه در دوران انزوایی که عده ای سعی می کردند درباره ایشان ایجاد کنند و همچنین در مقابل بی محبتی ها ، توهین ها و تهمت ها ، آن قدرت روحی بود که باعث شد ایشان خم به ابرو نیاورد و تا آخرین لحظه مثل ستون مستحکم انقلاب ، زیر نظام جمهوری اسلامی ایستادند و کمر خم نکردند.

به گزارش شهردارنت ( پایگاه خبری تحلیلی شهرداری ) و به نقل از شهرنوشت ، دکتر محمد علی نجفی  طی سخنانی در آئین رونمایی از تندیس مرحوم حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی که در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد ، ضمن خیر مقدم به بیت آیت الله هاشمی رفسنجانی و اعضای شورای شهر برای حضور در این مراسم تاکید کرد : خوشحال هستیم که امشب در مراسم رونمایی از تندیس یکی از بزرگان انقلاب و یکی از اصلی ترین استوانه های انقلاب و نظام جمهوری اسلامی گرد هم آمدیم و افتخار می کنیم که سرکار خانم مرعشی، همسر وفادار و گرانقدر آیت الله هاشمی رفسنجانی لطف کردند و با قدوم خودشان این مجلس را مزین کردند.
شهردار تهران عنوان کرد : کتاب فضائل و سجایای اخلاقی و همچنین کتاب خدمات آیت الله هاشمی رفسنجانی را پایانی نیست ، گویندگان و به خصوص کسانی که در محضر مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی بوده و محضر ایشان را درک کردند ، سال ها باید درباره فضایل و سجایای اخلاقی ایشان صحبت کنند.
دکتر نجفی افزود : من با شهیدان چمران ، باهنر ، رجایی ، بهشتی و بسیاری از بزرگان این انقلاب نشست و برخاست داشته و در جلسات مختلفی حضور داشتم ؛ از این رو برخوردها ، شیوه و منش رفتاری و گفتاری آنها را تعقیب می کردم و هر کدام از این بزرگان برای من الگو بودند اما کامل ترین الگوی زندگی من آیت الله هاشمی رفسنجانی بود.

شهردار در ادامه به بیان برخی از خاطرات و حلاوت رفتار و گفتار آیت الله هاشمی رفسنجانی پرداخت و تصریح کرد : یکی از خصوصیات مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی این بود که در هر صحنه ای اگر لازم می دانستند ، با یک حرکت بازی را به نفع خودشان تغییر می دادند. در طول این ۴۰ سالی که خداوند به من لطف کرده و با شخصیت های بزرگی از انقلاب دمخور بودم ، خیلی چیزها از آنها آموختم اما این خصوصیت را منحصر در ایشان می دانم.
نجفی در ادامه گفت : در جلسه ای از جلسات دولت ، صحبت از انتخاب استانداران بود ؛ استانداران با معرفی وزیر کشور و رای هیات دولت انتخاب می شوند و معمولا تلاش می شود تا دو سوم رای بیاورد تا استاندار با قدرت بیشتری به استان خود برود ؛ نسبت به یکی از آقایان که وزیر کشور معرفی کرده بود در داخل دولت مخالفت بود، یکی – دو تا از وزرا کنار دست آقای هاشمی رفتند و گفتند ایشان یا رای نمی آورد یا رای کم می آورد بنا بر این اجازه دهید رای گیری ایشان به جلسه بعد موکول شود؛ اما آقای هاشمی گفتند نه، رای می آورد و دفاعی هم از آن شخص کردند؛ بعد از رای گیری آن فرد از بین ۱۹ حق رای، ۱۱ رای آورد و خیلی ناپلئونی به عنوان استاندار انتخاب شد. آقای فروزش، وزیر وقت که مخالف بود و به آقای هاشمی گفته بود امروز رای گیری نکنیم، رفت گفت آقای هاشمی نگفتم کم رای می آورد؟ آقای هاشمی گفت : نه، خودم می خواستم رای کم بیاورد.
وی از استحکام و قدرت روحی در عین احساسات رقیق و عواطف قوی به عنوان یکی از ویژگی های آیت الله هاشمی رفستجانی یاد کرد و ابراز داشت: اگر قرار باشد درباره شخصیت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی و ویژگی های ایشان صحبت شود، هنوز هم بسیاری زوایای پنهان در شخصیت ایشان وجود دارد. ایشان خیلی وقت ها درباره خیلی از مسائلی که صحبت می کردند، بغض داشتند و جلوی گریه خود را می گرفتند. یادمان است زمانی که خطبه های نماز جمعه به محرم نزدیک بود و ایشان می خواستند درباره امام حسین (ع) و اصحاب ایشان صحبت کنند، خیلی زود بغض کرده و در عین استحکام روحی، با حالت گریه صحبت می کردند.
شهردار تهران در ادامه به ذکر خاطره درباره نحوه برخورد آیت الله هاشمی برای تغییر شرایط به نفشعان پرداخت و گفت : در اوایل ریاست جمهوری ایشان ، جلسه بزرگی را تحت عنوان ستاد مبارزه با مواد مخدر تشکیل داده بودند که رئیس آن ، رئیس جمهور بود و بنده به عنوان وزیر آموزش و پرورش یکی از اعضا بودم ؛ این جلسه هفت – هشت دستور کار داشت که یکی از دستور جلسه ها این بود که وزیر آموزش و پرورش گزارش ده دقیقه ای درباره موضوع مواد مخدر و اعتیاد در بین دانش آموزان ارائه دهد و من به عنوان اولین دستور جلسه ، گزارش خود را ارائه دادم و به حجت الاسلام والمسلمین عبدالله نوری ، وزیر وقت کشور که در کنار من نشسته بودند گفتم «من الان از جلسه بیرون می روم ، آقای هاشمی فکر می کند که من عضو جلسه نیستم که تا آخر جلسه بنشینم و فقط برای ارائه گزارش آمده ام» بعد از ارائه گزارش کارتابل خود را بستم و پس از آنکه آقای هاشمی از من تشکر کرد ، گفتم اجازه می فرمایید ؟ ایشان گفتند : بفرمایید. من به محض اینکه آمدم از جلسه بیرون بیایم ، دم در آقای نوری گفت : آقا ایشان کجا می رود؟ آقای هاشمی گفتند چطور؟ آقای نوری پاسخ داد آخر ایشان عضو جلسه است و برای چه دارند می روند؟ آقای هاشمی که احساس کرد رودست خورده گفتند : هاشمی گفت عضو جلسه است؟ بی خود عضو است.

اخرین اخبار شهرداری تهران و اخبار شهرداری سایر شهرها را درپایگاه خبری شهردار نت دنبال کنید.


برچسب ها : , , , , , , , ,
دسته بندی : شهرداری تهران , فرهنگی هنری , مدیریت شهری
ارسال دیدگاه